Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach, w delegacji, u rodziny, pacjent ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania. Pacjent może się udać po pomoc do dowolnego gabinetu lekarza rodzinnego (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Dlatego dla naszych gości publikujemy pełną informację na temat możliwości otrzymania pomocy medycznej w najbliższej okolicy.
Niestety często z braku wiedzy na temat tego gdzie możemy się udać po pomoc, idziemy na SOR (Szpitalny oddział ratunkowy), który służy do tego by udzielić pomocy pacjentom, którzy znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia.
Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub śmierć. Dlatego też osoba w takim stanie wymaga natychmiastowych czynności ratunkowych, diagnostyki i leczenia.
Do stanu zagrożenia życia lub zdrowia zaliczamy np.:
Jeśli będąc na wakacjach nagle zachorujesz albo Twój stan zdrowia się pogorszy, ale nie jest to stan zagrażający Twojemu życiu lub zdrowiu, skorzystaj z pomocy innej poradni, która jest do Twojej dyspozycji w naszej okolicy.
Adresy i telefony poradni lekarzy rodzinnych w Kołobrzegu czynnych w dni robocze w godz. 08:00 – 18:00:
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
Wymienione świadczenia w Kołobrzegu są udzielane w dni robocze, w godz. 18:00 – 08:00 oraz całodobowo w dni wolne od pracy w gabinetach lekarzy dyżurnych w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu przy ul. Łopuskiego 31-33 | tel.: 94 35 303 56.
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać np. wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty.
DOWÓD UBEZPIECZENIA
Od 1 stycznia 2013 roku, osoba ubezpieczona w NFZ może potwierdzić swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w następujący sposób: