Szlak Latarni Morskich znajduje się oczywiście w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy w Jarosławcu. Prowadzi przez nadmorskie miejscowości Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo.
Szlak Latarni Morskich rozpoczyna się w Świnoujściu przy ul. Bunkrowej, gdzie przy ujściu Świny do morza znajduje się pierwsza latarnia morska. Jest to najwyższa latarnia nad Morzem Bałtyckim (jej wysokość to 65 m) i jedna z najwyższych na świecie. Można zwiedzać ją codziennie w godzinach 10:00-18:00. W latarni znajduje się interesująca ekspozycja morska.
Adres: ul. Bunkrowa 1, Świnoujście
Telefon: 913 216 063
Kolejna latarnia na naszym szlaku znajduje się 27 km dalej, w Wolińskim Parku Narodowym Nosi nazwę Kikut, ma 18 m wysokości i znajduje się na wysokim klifie. Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej. Cały obiekt jest zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu i nie jest udostępniony do zwiedzania.
W Niechorzu, 44,5 km dalej, na klifowym brzegu znajduje się latarnia z tarasem widokowym na wysokości 37 m. Latarnię w Niechorzu można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00. Niedaleko od niej znajduje się także gratka dla miłośników tego typu budowli – Park Miniatur Latarni Morskich.
Kolejną latarnię morską znajdziemy w Kołobrzegu, 48 km od Niechorza. Stoi u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Z jej szczytu rozciąga się widok na port, morze i park zdrojowy w Kołobrzegu. Zwiedzanie możliwe jest codziennie od 10:00 do 18:00.
We wsi Gąski, 28,5 km dalej, na płaskim brzegu morskim wybudowana została następna latarnia na szlaku. Jej okrągła wieża, wybudowana z czerwonej cegły, wznosi się nad lasem, a jej światło świeci nieprzerwanie od 1878 r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10:00-18:00.
Szósta latarnia na szlaku znajduje się w Darłowie w odległości 67,5 km od Gąsek. Usytuowana jest u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku. Z powodu swojego położenia narażona jest na działanie silnych fal morskich podczas częstych w tym rejonie sztormów. Zdarza się, że woda zalewa niemal cały budynek, a grube ściany są wilgotne i przesycone solą morską. Obiekt nie jest więc udostępniony dla zwiedzających.
Nasz szlak kończymy 24 km dalej przy latarni morskiej w Jarosławcu. Uruchomiona w 1838 r. świeciła nieprzerwanie przez ponad sto lat aż do II wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Na nowo zaczęła świecić już rok po wojnie. Latarnię można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00.